Baška, synonymum rozvíjajucej sa obce

Autor: Luky Macak | 29.7.2014 o 13:12 | (upravené 29.7.2014 o 13:35) Karma článku: 1,92 | Prečítané:  504x

V piatok 25. júla som mal tú česť navštíviť obec Baška v okrese Košice – okolie asi 9 km od mesta Košice. Pozval ma starosta obce Ján Serbin. Bol som milo prekvapený ako sa obec zmenila po skoro 3 volebných obdobiach starostovania pána Serbina a tento blog bude práve o tom, ako sa obec vie zmeniť keď sa nesedí, ale pracuje. 

Začalo sa to komunálnymi voľbami v roku 2002, keď bol Ján Serbin zvolený z piatich kandidátov. Obec v tom čase nedisponovala novým územným plánom, ihriskami, ani dôslednou stratégiou rozvoja a mala niečo cez 350 obyvateľov. Aby obecný rozpočet netrpel výdavkami na jeho osobný plat tak si dobrovoľne skrátil úväzok na 50% a tým ušetril nemalé finančné prostriedky obci. Takto riadil obec 2 volebné obdobia, teraz v treťom má 75% úväzok. Nezabúdajme, že byť starostom, nie je práca na 8 hodín denne. Je to obeta, ktorá sa viaže na 24 hodín 7 dní v týždni. Za ten čas dokázal vytvoriť dynamicky rozvíjajúcu sa obec. Momentálne Baška má už cez 700 obyvateľov, naďalej rastie a dokazuje sa ľudová múdrosť: keď sa chce hľadajú sa možnosti, keď nie tak, tak sa hľadajú výhovorky. Bol aj schválený nový územný plán, ktorý počíta s ďalšou rodinnou výstavbou, v rámci projektov, ktoré boli financované cez fondy EÚ sa vybudovali ihriská (detské i multifunkčné). I keď Baška je z pohľadu demografie menšia obec, jej rozvoj je obdivuhodný. Teda, znova prichádzame na myšlienku mojich blogov, dokázať, že všetko je o šikovnosti starostu o tom, ako vie komunikovať či plánovať stratégie. Ako povedal starosta obce: dobrý starosta je ten, ktorý nesedí na úrade a nerieši sám seba, ale chodí vonku do spoločnosti, rieši problem obce či pracuje na projektoch, ktoré dokážu pomôcť rozvoju obce.

Viac. Info nájdete na: http://www.baska-obec.sk

Teším sa, na dalšiu zaujímavú nášvtevu obce, ktorá sa nemusí hanbiť! 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Van der Bellen nevyhral, to len populizmus porazil sám seba

Miloš Zeman sa tešil predčasne. Ukazuje sa, že víťazstvá radikálov či populistov nie sú ani v dnešnej dobe samozrejmosťou.

SVET

Van der Bellen bude prezidentom, Hofer priznal porážku

Je nereálne, aby nepriaznivý stav zvrátil.

KOMENTÁRE

Rakúska úľava pre demokratov, varovanie pre populistov

Väčšinu politikov a ich tímov musel nad výsledkami obliať studený pot.


Už ste čítali?