Nebojte sa!

Autor: Luky Macak | 16.10.2012 o 8:46 | (upravené 16.10.2012 o 10:32) Karma článku: 7,03 | Prečítané:  599x

Mladý človek, osobnosť, ktorá chce napredovať, študuje, pracuje, učí sa novým skúsenostiam. Je to osoba, ktorá neustále čelí novým a novým nástrahám. Je utláčaný a nechaný na pospach zlu.

Socha Bl. Jána Pavla II. pred Katolíckou univerzitou v RužomberkuSocha Bl. Jána Pavla II. pred Katolíckou univerzitou v RužomberkuAli a Didi

Dávame mladým dostatočný priestor? Vieme si mladého človeka ctiť alebo sa mu len vysmievame, narážame na neho poznámkami o nedostatočnom pití ,,materského mlieka”? Je to len problém Slovenska alebo v každej krajine sa mladí nevedia presadiť? Je to len problém Slovenska, že mladému radšej znemožníme rast, len aby nám nebol konkurenciou?

Stretol som sa s prípadom, keď učiteľ na strednej škole nevyučoval tak ako mal. Nechcel si jednoducho vychovávať konkurenciu, a preto žiakov nechal radšej vylihovať. Podobný prípad som zažil aj ja a ak poviem, že to ešte zažije mnoho slovenských žiakov/ študentov, tak určite mi dáte za pravdu. Ale prečo?

Na univerzitách sa stáva, že nejaký študent chce byť viac aktívny. Organizuje podujatia, rieši štúdijné problémy atď. Ja som sa rozprával so zahraničným študentom z USA, aké majú aktívni študenti podmienky, povedal mi: “ Luky, ak si aktívny, tak máš obrovské možnosti, podporujú ťa zo strany katedry, ale aj jednotliví pedagógovia. Čo je super, samotní spolužiaci ťa podporujú, lebo vedia, že keď pre nich niečo zorganizuješ, tak ich štúdium to obohatí. Na Slovensku to je trošku ináč. Aktívny študent je považovaný za majstra sveta typu: ,,všade bol, všetko vie”. Učitelia ho nemajú radi, lebo ho viackrát tromfne vo vedomostiach. Jeho spolužiaci ho taktiež nemajú radi, lebo je lepší ako ,,my”,tak preto k nám nepatrí a my jednoducho nechceme byť lepší. Organizuje podujatie? No jednoducho neprídu, lebo tým len získa niečo a my ,,nič”. Zažili ste niečo podobné? Ale prečo?

Mladý človek chce zmeniť status quo. Nepáči sa mu niečo, chce bojovať proti niečomu. Na Slovensku je veľa mladých ľudí, ktorí po takom túžia, ale je to len smiešna fráza, že mladý človek môže niečo zmeniť. Nezmení nič. Nedáme mu priestor, je to len naša veľká konkurencia. Ale prečo?

Pomohol som si citátom Matky Terezy, ktorá dokonale a povzbudivo povedala:

,,Ľudia sú nerozumní, nelogickí a sebeckí – ale aj tak ich miluj! Ak robíš dobre, ľudia ťa obvinia zo sebeckých, zištných pohnútok – ale aj tak rob dobre. Ak si úspešný, získaš si falošných priateľov a skutočných nepriateľov – ale aj tak buď úspešný. Na dobro, ktoré konáš sa zajtra zabudne – ale aj tak rob dobro. Čestnosť a úprimnosť ťa urobia zraniteľným – ale aj tak buď čestný a úprimný. Čo si po celé roky budoval sa môže za jednu noc stratiť – ale aj tak buduj. Ľudia čo naozaj potrebujú pomoc ťa možno napadnú – ale aj tak pomáhaj. Daruj svetu to najlepšie čo máš a udrú ťa do tváre – ale aj tak daruj svetu to najlepšie čo máš."

Neviem prečo je to tak. Nepoznám odpovede. Viem, že také niečo zažili viacerí mladí ľudia a preto mladí , NEBOJTE SA! Povedal to sám zosnulý bl. pápež Ján Pavol II. Bol to odkaz všetkým mladým, aby sme sa vzchopili a zmenili našu spoločnosť k lepšiemu. Som jeden z vás, viem čo to je!

Ak sa Vám páčil článok, hlasujte na VYBRALI.SME.SK

 

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.


Už ste čítali?