Študenti nadávajú a železničiari sa usmievajú…

Autor: Luky Macak | 27.10.2012 o 12:12 | (upravené 27.10.2012 o 12:34) Karma článku: 7,49 | Prečítané:  1487x

Včera došlo k nehode vlakov, ktorá otriasla celým Slovenskom. Osobný vlak narazil zozadu do druhého, vyžiadalo si to viac ako 20 zranených a rušňovodiča, ktorý je vo veľmi kritickom stave. O čom však bude tento článok? Už dlhšiu dobu pozorujem ako viacerí moji priatelia na FB, ale aj face to face nadávajú na železnice. Keď chcú ísť domov, tak všetko mešká, stále sa niečo pokazí. Jednoducho, nikdy to nie je tak, ako by chceli. Prečo je tomu tak? Chcem obhájiť železničiarov, ktorí za to skutočne nemôžu, pretože veľa udalostí, ktoré sa stanú, sú práve zapríčinené nami, bežnými občanmi.

Bratislava hl. stanicaBratislava hl. stanicaZSSK

Asi pred 2 týždňami som cestoval do Ružomberka kvôli škole. Avšak v Poprade mi bolo povedané, že v Štrbe sa vystupuje pre “nehodovú udalosť”. V duchu som si pomyslel “no paráda”. Nechcem opisovať to, čo sa dialo potom. V skratke, meškali sme 3 hodiny, pretože nebol k dispozícií rušňovodič spoločnosti ZSSK, ktorý by nás ďalej viedol. Šlo o haváriu nákladného vlaku spoločnosti ZSSK Cargo. Bohužiaľ, odstrániť vozeň s X tonami rudy, ktorý by pojal  20 tatroviek rudy, nie je tak jednoduché.

Takýchto príhod je nespočetne veľa, samovražda, prírodna katastrofa atď., ale ide o to, že železničné spoločnosti často za vzniknutú situáciu nemôžu a cestujúci na nich nadávajú. Veľakrát sa mi stalo, že sa na pani vlakvedúcu ľudia neoprávnene osopili, bez toho aby mali vôbec “šajnu” o čom “točí”.

Zažil som viaceré príbehy na železnici, pochádzam zo železničiarskej rodiny, otec a mamka sú výpravcovia (ŽSR) a brat je vlakvedúci (ZSSK). Veľa cestujúcich ani netuší ako železničné spoločnosti fungujú, tak si to tu ešte v rýchlosti vysvetlíme.

 

1)        1. ŽSR – Železnice Slovenskej Republiky – vlastnia koľaje, trakciu, stožiare, závory atď.

2) 2     2. ZSSK – Železničná spoločnosť Slovensko – osobná doprava – osobné vozne – rušne pre osobnú dopravu

3)        3. ZSSK Cargo – Železničná spoločnosť Slovensko Cargo – nákladná doprava – nákladné vozne, rušne pre nákladnú dopravu.

 

Viem, že naše železničné spoločnosti majú nedostatky a ak porovnám okolité štáty, tak máme čo dobiehať.

Akokoľvek, železničiari sa starajú a robia 24 hodín 7 dní v týždni, aby ste vy milí cestujúci boli odvezení na sviatky, počas Vianoc, Silvestra, Veľkej noci. Ak vznikne nejaká nehodová udalosť, tak sa snažia čo najlepšie a najrýchlejšie chyby odstrániť, preto buďme ohľaduplní i oni su len ľudia.

P.S.: niekoľko Vianoc som strávil bez rodičov, boli v práci, preto si každého železničiara vážme. :)

Ak sa Vám článok páčil, hlasujte na vybrali.sme.sk :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?