Dobrý starosta, 5 vlastností!

Autor: Luky Macak | 5.2.2014 o 11:50 | (upravené 5.2.2014 o 13:51) Karma článku: 9,19 | Prečítané:  4522x

V Novembri v roku 2014 sa uskutočnia komunálne voľby, v ktorých si budeme vyberať svojich zástupcov do obecných, miestnych a mestských zastupiteľstiev. Tak isto aj starostov a primátorov. Viem, že je ešte do tohto dátumu veľmi ďaleko a pred nami sú oveľa dôležitejšie prezidentské voľby a voľby do EŮ parlamentu. Cieľom môjho blogu je skôr ponúknuť ľuďom a možným kandidátom pohľad na to, aký by mal byť správny starosta, respektíve podľa čoho si vyberať. Preto prinášam 5 možných vlastností dobrého starostu. Vychádzal som zo skúsenosti a stretnutí starostov, ktorých považujem za vzorné príklady.

  1. Vek: v Ústave SR sa píše, že kandidovať na starostu môžu ľudia od 25 rokov. polemizovať, či táto hranica je správna alebo nie, je zbytočné, keďže ústavu nezmeníme. Vieme však povedať, že vek vôbec nie je dôležitý a občania by mali skôr pozerať na skúsenosti a vlastnosti kandidátov. Príklad je jasný, 30 ročný kandidát, ktorý vyštudoval vysokú školu a pracuje v oblasti komunálnej politiky, vie o riadení obce oveľa viac, ako jeho 50 ročný kolega, ktorý je celý  život napríklad sústružnik v železiarňach. I keď argumentácia väčšiny voličov je tá, že starší znamená zodpovednejší, nemusí to byť pravda. Myslím si, že zodpovednosť prichádza s jedinečnosťou človeka, tým pádom aj 50 ročný človek môže byť nezodpovedný.
  2. Vzdelanie: v Ústave SR nie je definované požadované vzdelanie, tým pádom môže kandidovať aj človek, ktorý vie len písať a čítať(sú prípady keď nevie ani to, napríklad starosta Richanvy LINK). Podľa môjho názoru, by si mali voliči vyberať aj na základe vzdelania, ktoré prislúcha tomuto povolaniu. To znamená: absolvet politickej vedy, verejnej správy, verejnej politiky, manažmentu, ekonomie, práva. Nehovorím, že by nebol dobrý starosta aj lekár, to však už záleží do akej miery sa rozumie problematike danej obce alebo mestu. Preto treba ku každému kandidátovi pristupovať individuálne.
  3. Skúsenosti: Dobrý kandidát na starostu by mal mať aspoň nejaké skúsenosti s riadeným obce. Napríklad ako poslanec zastupiteľstva, alebo predseda nejakej obecnej organizácie, ktorá pôsobí na územi obce alebo mesta. Samozrejme, že vhod prichádzajú aj zahraničné skúsenosti, ktoré obohatia rad skúsenosti, ako napríklad účasť na zahraničných konferenciách a pod. Tak isto je veľkou výhodou, ak kandidát na starostu organizuje rôzne spoločenské podujatia na území obce či mesta.
  4. Komunikácia a reprezentatívnosť: Dobrý starosta by mal vedieť komunikovať s občanmi a promtne riešiť ich problémy. Myslím si, že reprezentatívnosť by mala patriť k základom, rovnako ako aj štýl obliekania a etiketa, ktorú by mal každý správny kandidát ovládať.
  5. Stratégia rozvoja: Alebo aj volebný program, je veľmi dôležitý bod, podľa ktorého si vybrať dobrého starostu. Starosta, ktorý nemá v pláne rozvoj obce ale iba udržanie momentálneho stavu je veľmi slabý odvar. Samozrejme sľuby treba vedieť aj podložiť jasnými riešeniami. Napísať, či povedať, že treba opraviť chodník vie každý, avšak vedieť povedať ako! už nie každý. Až potom po 4 rokoch si občania uvedomujú. že nič nebolo vylepšené.

 

To boli body, podľa ktorých by si občania mali (a mohli) vyberať svojich zástupcov. Nechcel som sa nikoho dotknúť ani dehonestovať vek respektívne vzdelanie či prácu. Je to len môj subjektívny pohľad a viem, že som tam mohol doplniť ešte rôzne iné vlastnosti či príklady. Samozrejme, že si uvedomujem, že nie každé vlastnosti sa dajú naplniť a kandidátov si netreba idealizovať. Treba si ale priznať, že v obci s počtom obzvateľov do 200, starosta nepotrebuje také skúsenosti ako v prímetskej obci s 2000 obyvateľmi. Sú tam rozdiely, ktoré si treba uvedomovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.


Už ste čítali?