Baška, synonymum rozvíjajucej sa obce

Autor: Luky Macak | 29.7.2014 o 13:12 | (upravené 29.7.2014 o 13:35) Karma článku: 1,92 | Prečítané:  580x

V piatok 25. júla som mal tú česť navštíviť obec Baška v okrese Košice – okolie asi 9 km od mesta Košice. Pozval ma starosta obce Ján Serbin. Bol som milo prekvapený ako sa obec zmenila po skoro 3 volebných obdobiach starostovania pána Serbina a tento blog bude práve o tom, ako sa obec vie zmeniť keď sa nesedí, ale pracuje. 

Začalo sa to komunálnymi voľbami v roku 2002, keď bol Ján Serbin zvolený z piatich kandidátov. Obec v tom čase nedisponovala novým územným plánom, ihriskami, ani dôslednou stratégiou rozvoja a mala niečo cez 350 obyvateľov. Aby obecný rozpočet netrpel výdavkami na jeho osobný plat tak si dobrovoľne skrátil úväzok na 50% a tým ušetril nemalé finančné prostriedky obci. Takto riadil obec 2 volebné obdobia, teraz v treťom má 75% úväzok. Nezabúdajme, že byť starostom, nie je práca na 8 hodín denne. Je to obeta, ktorá sa viaže na 24 hodín 7 dní v týždni. Za ten čas dokázal vytvoriť dynamicky rozvíjajúcu sa obec. Momentálne Baška má už cez 700 obyvateľov, naďalej rastie a dokazuje sa ľudová múdrosť: keď sa chce hľadajú sa možnosti, keď nie tak, tak sa hľadajú výhovorky. Bol aj schválený nový územný plán, ktorý počíta s ďalšou rodinnou výstavbou, v rámci projektov, ktoré boli financované cez fondy EÚ sa vybudovali ihriská (detské i multifunkčné). I keď Baška je z pohľadu demografie menšia obec, jej rozvoj je obdivuhodný. Teda, znova prichádzame na myšlienku mojich blogov, dokázať, že všetko je o šikovnosti starostu o tom, ako vie komunikovať či plánovať stratégie. Ako povedal starosta obce: dobrý starosta je ten, ktorý nesedí na úrade a nerieši sám seba, ale chodí vonku do spoločnosti, rieši problem obce či pracuje na projektoch, ktoré dokážu pomôcť rozvoju obce.

Viac. Info nájdete na: http://www.baska-obec.sk

Teším sa, na dalšiu zaujímavú nášvtevu obce, ktorá sa nemusí hanbiť! 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?